Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

با شما در خانه > خاک هایی با نیاز آبی کم

در شرایط کم آبی، حذف برخی از گیاهان در فضای شهری و آپارتمانی به جهت مصرف آب بالا تنها یک کوته اندیشی است. راه های بسیار منطقی برای داشتن تمام گیاهان با هر نیاز آبی (زیاد و کم) وجود دارد که یکی از هوشمندانه ترین راه ها برای در اختیار قرار دادن زمان دقیق آب به گیاهان آپارتمانی و اینکه ببینیم آب داخل یک گلدان کافی است، زیاد است و یا نیاز به آبیاری دوباره دارد، نکات کلیدی زیر قابل توجه می باشد:
همیشه تنها به سطح خاک گلدان یا سینی نشاء جهت ارزیابی نیاز آبی نبایستی توجه گردد
بوسیله یک تکه چوب از اطراف ساقه به عمق تقریبی ۵ سانتی متر یک حجمی کم از خاک را پس از ۲۴ ساعت از زمان آبیاری برداشته و در دست مشت نماییم، اگر حجم آب بحدی بود که بعد از مشت نمودن خاک ، آب از لابه لای انگشتان دست خارج گشت مشخص می شود که رطوبت خاک بالا می باشد و هرگز نبایستی آبیاری نمود حتی اگر سطح خاک خشک بود، زیرا در این حالت منافذ هوا و شرایط تنفسی ریشه در خاک تقریبا از آب پر شده و آبیاری مجدد در این شرایط موجب ایستایی آب گشته و پوسیدگی ریشه و عفونت های خاکی را در پی خواهد داشت که باعث زردی برگ گیاه و در نهایت تنش آبی و مرگ گیاه می گردد.
اگر خاک مشت شده در دست پس از باز کردن دست به شکل چسبیده به هم در دست درآمد و با یک ضربه آرام انگشت باز شد، نشان از بهترین شرایط رطوبتی خاک یا همان رطوبت سهل الوصول بوده که علامتی بر عدم نیاز آبیاری می باشد.
اگر خاک پس از مشت کردن در دستان شما فرم به هم چسبیده رابه خود نگرفت ، گیاه به مرز پژمردگی موقت می رود و قطعا زمان آب دادن به گیاه است و بایستی سریع این کار تا قبل از رفتن گیاه به نقطه پژمردگی دائم انجام گردد .
اگر گلدان های آپارتمانی و یا محل کار شما دارای زیر گلدان باشد می توان به راحتی از ارتفاع سطح آب در زیر گلدان به نیاز یا عدم نیاز آب پی برد.
استفاده از پوکه های معدنی در لایه های مختلف خاکی با اهداف کاملا متفاوت در گلدان ها نیز از روش های بسیار کاربردی جهت افزایش تنفس ریشه و دور ماندن آن از عفونت های خاکزی و نیز افزایش جذب و نگهداری آب و طولانی تر کردن دوره آبیاری می باشد. البته در تعیین قرار گرفتن پوکه های معدنی با توجه به اندازه گلدان، نوع خاک و گیاه بایستی دقت فراوان گردد.
کاستن نیاز آبی گیاه با کاهش نیاز آبی خاک به راحتی مقدور می باشد و با حداقل آب می توان هر گیاهی را در اطراف خود داشته باشیم واز آن لذت ببریم ، پس آب را به خاک بسپارید.
برای دریافت اطلاعات تکمیلی و بازدید از فضای سبز داخلی آپارتمان و محیط کار خود لطفا با دپارتمان فنی شرکت هنر طبیعت سگال هم اکنون در تماس باشید.