کوکوپیت نوعی بستر کشت به شمار می آید که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل فراهم گردیده و به صورت مکعب های فشرده، قالب های کوچک و صفحات گرد تولید می شود و به عنوان بستر رویش بذر ، قلمه ، انواع پیاز ، نشاء و بستر کشت هیدروپونیک مورد استفاده قرار می گیرد که دارای تخلل هوایی لازم حتی در زمان اشباع شده توسط آب وهمچنین دارای ظرفیت نگهداری بالای آب بوده و در نهایت باعث کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه شده و فاقد علف هرز و هر گونه بیماری ناشی از خاک می باشد.

جهت باز کردن قالب های کوکوپیت باید به آن آب اضافه شود که برای انجام این کاربه ازای هر یک کیلوگرم کوکوپیت میزان ۱۵ لیتر آب مورد نیاز است.

 نوعی قارچ به نام پتیوم در کوکوپیت موجود است که در همزیستی با ریشه گیاه ، آن را از قارچ بیماری زای تریکودما حفاظت می کند. کوکوپیت به منظور تقویت حالت فیزیکی خاک مثل یک افزودنی به خاک عمل می کند.  در کوکوپیت مقدار کمی پتاسیم موجود می باشد که با توجه به کمبود مواد غذایی در ترکیب آن به عنوان افزودنی برای رشد گیاه محسوب نمی شود و بسته به نوع گیاه باید همچنین از مواد مغذی دیگری نیز استفاده کرد .

کوکوپیت اسیدی است ومعمولا PH آن ۵/۵ تا ۵/۶ می باشد ، این درجه اسیدیته برای بعضی گیاهان نامناسب بوده ولی برای بیشتر گیاهان مثل توت فرنگی و گلهای شاخه بریده بسیار مناسب است.

بعضی کوکوپیت های نامرغوب به خوبی تجزیه نمی شوند وشروع به مصرف کردن ازت موجود(در خاک ) می کنند ودر صورت کم بودن ازت برای مصرف ازت با گیاه رقابت می کنند.

کوکوپیت های نامرغوب دارای نمک زیادی می باشند که قبل از مصرف باید شسته شوند.

1

خصوصیات مهم کوکوپیت عبارت است از :

  • عاری بودن از بذر علف هرز و نماتدها
  • باز شدن آسان پس از جذب آب
  • حجم کافی بعد از باز شدن
  • نگهداری استاندارد آب و مواد غذایی
  • ECو PH مناسب
  • عدم تجزیه سریع
  • خالص بودن و عاری بودن از ذرات شن و سنگ برای سنگین تر کردن محموله

2

 فواید استفاده از کوکوپیت 

۱-تخلخل هوایی عالی : الیاف نارگیل حتی در زمانیکه از آب اشباع شده باشد تخلخل هوایی بسیار خوبی را دارا بوده و با کاربرد صحیح موجب افزایش رویش بذر ، ریشه گل و میوه در گیاهان  می شود.

۲- ظرفیت نگهداری بسیار خوب آب.

۳- آبیاری بهینه : خصوصیت زهکشی سریع الیاف نارگیل بدان معنی است که الیاف نارگیل نیازی به آبیاری مکرر و در فواصل کوتاه ندارد این امر منجر به کاهش مصرف کود و هزینه کمتر آبیاری می گردد.

۴-کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع و قوی تر ریشه : در دسترس بودن آب و هوای بهینه برای ریشه دار نمودن سریع و تکثیر ایده آل گیاه به دلیل کیفیت ذاتی الیاف نارگیل می باشد .در بسیاری از موارد این امر منجر به سرعت بیشتر ریشه دار شدن قلمه ها در طول سال و نیز استفاده بهینه از فضای گلخانه و تجهیزات می گردد.

۵- فاقد علف هرز و هرگونه بیماری ناشی از خاک : کوکوپیت از الیاف نارگیل تهیه می شود و به دلیل اینکه بالاتر از سطح زمین رشد می کند هیچگونه بذر علف هرز و بیماری های ناشی از خاک را به همراه ندارد.

۶- کوکوپیت به دلیل دارا بودن ماده چوبی به نام لیگنین به مقدار ۴۵ درصد مدت زمان ماندگاری بیشتری داشته و از بین نمی رود و در محیط های کشت به خوبی در مدت زمان طولانی باقی می ماند. الیاف کوکوپیت در خاک به مدت ۴ الی ۵ سال باقی می ماند و از تراکم و فشردگی ذرات خاک جلوگیری کرده و محل مناسبی را برای رشد و توسعه ریشه فراهم می نماید.

۷- محدوده PH  ایده آل : PH  کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی است و به این دلیل برای رشد و نگهداری گیاهان بسیار مناسب می باشد.

۸- کوکوپیت طبیعی ترین تهویه کننده خاک است و از سخت شدن خاک جلوگیری می کند و تخلخل خاک را افزایش می دهد و می تواند به عنوان یک محیط کشت بدون خاک در گلخانه های هیدروپونیک مورد استفاده قرار گیرد و بستر کاملا آلی است و هیچگونه تاثیر نا مطلوبی بر محیط زیست ندارد و به مقدار کم دارای مواد مغذی می باشد که جهت استفاده بهینه  آن را با پیت ماس به دلیل وجود عناصر ماکرو و میکرو مغذی مخلوط کرده و به عنوان بستر کشت استفاده می شود.

33

 

برخی از موارد دیگر مصرف کوکوپیت :

۱-به عنوان جایگزین کود گیاهی

۲-به عنوان خاک مرغوب برای گلدان (قابل ترکیب با شن وکود گیاهی)

۳- چون کوکوپیت یک جذب کننده خوب وقوی است می توان از کوکوپیت خشک برای جذب روغن در زمین های لغزنده استفاده کرد.

۴- به عنوان بستر در محل های نگهداری حیوانات برای جذب فضولات حیوانی به منظور تمیز ماندن بستر استفاده کرد.

  • Recent Comments